ابزار و وسایل پیلاتس


ابزار و وسایل پیلاتس

ابزارها و وسایل پیلاتسِ

همانطور که در مقالات مختلف به اطلاع رساندیم پیلاتس یک ورزش نوین با تنوع تمرینی بسیار می باشد. علاوه بر اینکه پیلاتس به تنهایی با یک مت تنوع حرکتی و ترکیب حرکتی بسیار بالایی دارد، ابزار این ورزش علاوه بر تنوع، هم برای افراد آسیب دیده بسیار مفید است و هم برای افراد مبتدی که تازه با این ورزش آشنا شدند و هم برای افراد حرفه ای که برای بهبود کیفیت ورزش و تناسب اندام خود با پیلاتس تمرینات خود را شروع می کنند.

ابزارهای این رشته عبارتند از:

1-توپ کوچک پیلاتس که از نظر ابعاد قطر 25 سانت و کمی بزرگ‌تر 35سانت (بستگی به نوع تمرین).

2-کش پیلاتس که بنابه رنگ کش در مقاومت های مختلف می‌ باشد. بعنوان مثال: سبز (برای افراد مبتدی) آبی (برای افرادی متوسط) مشکی (برای افرادپیشرفته و البته مربیان)

3- رینگ پیلاتس

4- جیم بال (توپهای بزرگ با ابعاد 65 و 75 سانت )

5-توپ شنی( با وزن های مختلف)

6- چوب (در ابعاد بلند و کوتاه)

 7-دمبل (با وزن های مختلف بنابه قدرت بدنی شخص)

8-کش لوپ (در مقاومت های مختلف)

9- فوم رولر: یکی از ابزارهای ریکاوری که امروزه در دنیای ورزش بسیار جا باز کرده فوم رولر است. که به سایزها و اشکال مختلف در بازار دیده می شود.

 

دستگاه ورزش ریفرمز توان افزا

10- دستگاه RefoRmer (ریفرمر)

 

دستگاه ورزش پیلاتس کادیلاک توان افزا

11- دستگاه Cadillac (کادیلاک)

 

دستگاه ورزش پیلاتس صندلی تعادلی توان افزا

12-دستگاه Stability Chair (صندلی تعادلی)

 

دستگاه ورزش پیلاتس لدر برل توان افزا

13 - دستگاه Ladder Barrel ( لدر برل)

 

کمان زمینی - arc barrel

 14- دستگاه Arc Barrel (کمان زمینی)

 

15 - دستگاه  Spine Supporter (محافظ ستون فقرات)

این ابزار ها و دستگاه های از لحاظ انجام حرکات بسیار متنوع و در عین حال موثر در بهبود قامت های مشکل دار از جمله (کایفوز، لوردوز و اسکولیوز) و آسیب هایی از جمله تصادف و…  می باشند.

 

 

اکنون مختصری در مورد هر یک از این ابزار توضیح خواهیم داد، اگر در مورد هر یک از این ابزارصحبت شود به اندازه یک کتاب می توان توضیح داد که خارج از حوصله شما عزیزان است.

1- توپ کوچک پیلاتس: این ابزار تمرینی برای ایجاد مقاومت وافزایش استقامت عضلات و بالا بردن تعادل شخص بدلیل ناپایدار بودن است. برای افرادیه مشکل دیسک کمری و ضعف عضلات کمری دارند و برای تقویت عضلات زانو و چهار سر ران، کتف و سرشانه، کایفوز عضلات پشتی بزرگ و… بسیار مفید است.

2-کش پیلاتس: برای افرادی که مشکل کوتاهی عضلات همسترینگ و ساق پا دارند و ضعف شدید عضلانی که قادر به انجام تمرین نیستند، تقویت عضلات شکمی، سینه ای، سرشانه و… بسیار مورد استفاده می باشد. 

3-رینگ پیلاتس: از این وسیله می توان برای تقویت عضلات نزدیک کننده و دور کننده پا، عضلات سینه ای بزرگ، عضلات سر شانه، انعطاف پذیری پاها و…

4- جیم بال (توپ بزرگ): از این وسیله برای افرادی که عضلات سوئزخاصره ضعیف دارند،  دیسک کمر یا ضعف عضلات کمر، یا حتی برای رفتن به حالت پیلانک (خط کش) دچار مشکل هستند، برای تقویت عضلات پشتی بزرگ، تقویت زانو، عضلات سینه ای بزرگ و… بسیار مناسب است.

5- توپ شنی: بجای استفاده از دمبل می توان از این ابزار استفاده کرد. افرادیکه مچ دستشان آسیب دیده و نمی توانند از دمبل استفاده نمایند با توجه به تنوع حرکتی می توانند از این وسیله استفاده کنند.

6- چوب : در ابعاد بلند هم می توان برای حفظ تعادل در افراد مبتدی استفاده نمود و هم برای تقویت عضلات مورب کمری و عضلات core و انعطاف پذیری افراد، عضلات پشتی بزرگ و... استفاده نمود.

7-دمبل: با این وسیله برای تقویت عضلات شانه ای، بازوها، عضلات شکم، تقویت چهار سر ران، ساق پا و… استفاده نمود.

8 - کش لوپ: از این وسیله برای تقویت عضلات ساق پا، چهار سر ران، پشت بازو، سر شانه ها، شکم و... استفاده نمود.

9- فوم رولر: این وسیله ورزشی برای تقویت عضلات راست شکمی، ستون مهره ها، عضلات نزدیک کننده و دور کننده، رفع سلولیت، تقویت سرشانه ها و… می باشد.

10 - دستگاه Reformer (ریفرمر): یکی از محبوبترین و متنوع ترین و پرکاربرد ترین دستگاه برای انجام حرکات پیلاتس می باشد. که وسیله اصلی در باشگاه های ورزشی است. از این دستگاه در زمینه توان بخشی در مراکز درمانی جهت تقویت حرکت افرادی که دارای ناتوانی بدنی یا ضعف عضلانی می باشند، نیز می توان بهره برد.

از اهداف این دستگاه، می توان به افزايش قدرت بدنی، افزایش انعطاف پذیری، هماهنگی اعضای بدن، تعادل، افزایش قدرت تنفس، کاهش چربی‌های اضافه بدن و رسیدن به تناسب بدن نیز اشاره کرد.

11- دستگاه Cadillac ( کادیلاک): اولین دستگاهی که توسط جوزف پیلاتس (بنیانگذار این رشته) طراحی شده است. این دستگاه مجموعه ای از حرکات تمرینی برای افراد ناتوانی عضلانی به منظور توانبخشی در مراکز درمانی و همچنین انجام حرکات تمرینی ورزشی برای قهرمانان ورزشی را ارائه می دهد. بطوریکه با تجهیزات قرار گرفته در روی این دستگاه می توان بیش از 200 حرکت ورزشی را انجام داد.

از اهداف این دستگاه می توان به جهت دهی به عضلات بدن، ساخت عضلات بدن، افزایش جریان خون، بهبود تنفس، افزایش کنترل، تعادل، ایجاد هماهنگی بین دست و پا، افزایش توان و قدرت بدنی اشاره کرد. 

12- دستگاه Stability Chair (صندلی تعادلی): این دستگاه جهت توانبخشی زانو در مراکز درمانی و همچنین انجام حرکات تمرینی ورزشی در باشگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.  با بهره گیری از این دستگاه می‌توان بیش از 170 حرکت را انجام داد. این دستگاه می ‌تواند کلیه عضلات پایین تنه و بالا تنه را درگیر کرده و تقویت کند.

 اهداف این دستگاه، تمرینات مقاومتی، تنظیم عضلات بدن، بهبود عملکرد ورزشکاران، توانبخشی افراد مصدوم، غلبه بر جاذبه زمین در این حرکات تعادلی، حرکات تقویتی پا و دست می باشد. 

13-دستگاه Ladder Barrel( نردبان و کمان): این دستگاه از دو قسمت نردبان و کمان تشکیل شده است. از این دستگاه در زمینه های توانبخشی در مراکز درمانی وهمچنین انجام حرکات ورزشی در باشگاه ها استفاده کرد. این دستگاه تعادل و قدرت بدنی افراد مبتدی و همچنین مربیان و استادان این رشته را به چالش می کشاند.

اهداف این دستگاه، به چالش کشیدن ماهیچه های شکم و کمر، تقویت و کشش ستون فقرات، انعطاف پذیری در ستون فقرات، اصلاح وضعیت بدنی فرد، کشش عضلات لگن، کشش عضلات قفسه سینه، افزایش توان عضلات بازو و ران، ایجاد کنترل و پایداری می باشد.

14- دستگاه Arc Barrel( کمان زمینی): این دستگاه یک کمان با انحنای ملایم می باشد که برای کاهش فشار بر روی ستون فقرات و همچنین تقویت و افزایش توان آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.  از این دستگاه می توان جهت انجام حرکات توانبخشی در مراکز درمانی برای کاهش آسیب های ستون فقرات و همچنین افزایش یا کاهش چالش برای انجام حرکات تمرینی بر روی مت در باشگاه های ورزشی استفاده کرد.

اهداف این دستگاه، به چالش کشیدن ماهیچه های شکم و کمر، کشش ستون فقرات، اصلاح وضعیت بدنی فرد، کشش عضلات قفسه سینه، ایجاد کنترل و پایداری می باشد.

15- دستگاه Spine Supporter (محافظ ستون فقرات):

از این دستگاه در زمینه توان بخشی در مراکز درمانی و همچنین در باشگاه‌ها به منظور حفاظت از ستون فقرات استفاده می‌شود. این وسیله برای کاهش کشش در گردن، در حالی که ستون فقرات در وضعیت مناسبی قرار گرفته است. جهت انجام حرکت های تمرینی بر روی مت  یا دیگر تجهیزات استفاده می‌شود. همچنین این وسیله برای افراد دارای کمر درد نیز بسیار مناسب است. 

اهداف این دستگاه، محافظت از ستون فقرات، استفاده در دوران بارداری. ابزار پیلاتس برای تسهیل کردن ورزش پیلاتس بسیار مفید هستند و تنوع حرکتی با این ابزار موجب خسته نشدن فرد ورزشکار یا مراجعه کننده می‌شود.           

                                                            


پست های مرتبط