پیلاتس در منزل


ورزش پیلاتس در منزل

 

امروزه پیلاتس به یکی از محبوبترین و پرطرفدارترین ورزشها بین افراد تبدیل شده است، ورزشی فوق العاده که روی فاکتورهای قدرت، استقامت، تعادل و انعطاف پذیری بطور همزمان کار می کند و همچنین مشکلات ساختار قامتی را به بهترین شکل اصلاح می کند.

اما در این روزها، با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی باشگاهها، بهترین و امن ترین شیوه تمرین، ورزش در منزل است و از آنجاییکه می توان پیلاتس را بدون نیاز به ابزار خاص و تنها با استفاده از وزن بدن انجام داد، این ورزش تبدیل به ورزشی ایده آل برای انجام در منزل شده است.

برای کسب نتیجه خوب از تمرینات پیلاتس در منزل تنها به تمرکز و پشتکار نیاز داریم.

آقای ژوزف پیلاتس می گویند :

اگر ستون فقرات شما در 30 سالگی خشک و سفت باشد شما یک فرد پیر هستید و اگر هم در 60 سالگی انعطاف پذیر باشد شما جوانید.

پس اگر می خواهیم در 60 سالگی خوش استایل و جوان باشیم از تمرینات پیلاتس در خانه غافل نشویم.

یکی از مشکلات دوران کرونا و قرنطینه های خانگی، تحرک کم و خشکی عضلات بدن می باشد، از طرفی گاها بدلیل سبک زندگی اشتباه دچار آسیبهایی در ناحیه کمر، گردن و ... هستیم که با وجود شرایط قرنطینه و کم شدن فعالیتهای روزمره این آسیبها و مشکلات بیش از گذشته خودنمایی می کنند ولی خوشبختانه از آنجاییکه در تمرینات پیلاتس، عضلات مرکزی و عمیق بدن درگیر می شوند و همچنین عضلات شکم و بطور کلی هسته مرکزی بدن تقویت می شوند می توانیم با کمک آن برخی آسیبها و مشکلات ضعف عضلات را کاهش دهیم.

همچنین پیلاتس به عضله سازی و به طبع آن بالا رفتن سوخت و ساز و فرم گرفتن بدن کمک می کند.

 

تمرین پیلاتس در خانه

 

برای شروع تمرینات پیلاتس در منزل باید از مربی آگاه کمک بگیریم و شیوه صحیح انجام حرکت را بیاموزیم و یا در کلاسهای آنلاین مربی موردنظر شرکت و طبق توضیحات مربی حرکت را انجام دهیم. همچنین در این نوع تمرینات می توانیم با اعضای خانواده بصورت گروهی یک کلاس عالی در محیط امن خانه داشته باشیم.

مانند یک کلاس حضوری در باشگاه، تمرین در منزل هم از سه بخش تشکیل شده است :

گرم کردن : ابتدا با انجام دم و بازدم های منظم، آگاهانه و اصولی پیلاتس، ذهن و جسم خودمان را در فضای تمرین قرار می دهیم و در واقع یکی از بخش های اصل خنثی سازی پیلاتس را در تمرین پیاده کرده و ذهنمان را برای پذیرش تمرینات آماده می کنیم سپس با انجام حرکات کششی پویا عضلاتمان را برای انجام تمرینات اصلی گرم و آماده می کنیم.

بدنه اصلی کلاس : تمرینات اصلی پیلاتس که در جهت افزایش فاکتورهای آمادگی جسمانی در بدن و همچنین هماهنگی عصب و عضله و افزایش تمرکز طراحی شده اند.

این تمرینات را در دامنه مجاز و با توجه به شرایط بدنی و صدای بدنمان انجام می دهیم.

سرد کردن : پس از پایان تمرینات اصلی با کمک کششهای ایستا بدن را سرد کرده تا از آسیب جلوگیری کنیم و با سرد کردن عضلات از تمرین خارج می شویم.

توجه کنیم در انجام تمرینات پیلاتس در منزل هم باید به رعایت اصول پیلاتس از جمله تنفس صحیح و همچنین درگیری درست عضلات هسته مرکزی بدن توجه کنیم و حرکات را در فرم صحیح آنها، به آرامی و با تمرکز بالا انجام دهیم. توصیه می شود محل انجام تمرینات، محیطی آرام و دور از دغدغه باشد ولی گاهی مهیا کردن چنین محیطی امکان پذیر نیست، در این شرایط انجام تمرینات با وجود تمام دغدغه ها و روزمرگی های منزل بسیار بهتر از بی تمرینی ست.

پس سعی کنیم در همه شرایط، تمرینات پیلاتس خود را بصورت منظم ( حداقل هفته ای سه جلسه) داشته باشیم تا در مسیر رسیدن به جسمی سالم، روحی شاد و ذهنی قوی گام برداریم و همیشه به یاد داشته باشیم برای داشتن بدن سالم و فیت باید ورزش را به سبک زندگیمان تبدیل کنیم.

 


پست های مرتبط